Výkup obchodných spoločností
Odkúpenie Vašej spoločnosti našou spoločnosťou je pre Vás rýchle a najvýhodnejšie riešenie ako ukončiť Vaše podnikanie.
Ak ste sa rozhodli skončiť s podnikaním, či už kvôli nedostatku času, všeobecnej nespokojnosti z výsledkov podnikania alebo únave či byrokracii úradov.
Zabezpečíme odkúpenie Vašej spoločnosti do 48 hodín od odsúhlasenia podmienok predaja.
Vykupujeme spoločnosti fungujúce i nefungujúce s majetkom aj skladovými zásobami spolu so spoločnosťou prevezmeme leasingové a úverové záväzky aj pohľadávky.
V prípade ak nedôjde k samotnému odkúpeniu Vašej spoločnosti alebo podniku naša spoločnosť ponúka možnosť sprostredkovania predaja vhodnému záujemcovi.
Likvidácia obchodných spoločností
Právny poriadok upravuje viacero spôsobov, akým dosiahnuť zrušenie a následný zánik spoločnosti. Likvidácia spoločnosti je komplikovaný proces a nevhodne zvolený postup môže privodiť ich štatutárnym orgánom, ako aj likvidátorom, mnohé povinnosti, problémy a napokon aj vznik rôznych druhov zodpovedností. Zabezpečujeme profesionálny postup, zodpovedajúci Vašim individuálnym požiadavkám. Vo všetkých úkonoch sme Vás pripravený zastupovať.
Jednotlivé druhy riešení sú vhodné v závislosti od konkrétnej situácie Vašej spoločnosti.
Likvidácia
Cieľom likvidácie spoločnosti je vysporiadanie majetku spoločnosti, a to v prvom rade v prospech veriteľov a následne v prospech vlastníkov.
K zrušeniu spoločnosti likvidáciou môže dôjsť len vtedy, ak má spoločnosť dostatok majetku na vysporiadanie svojich záväzkov. Ak spoločnosť nemá dostatok majetku na úhradu záväzkov, nemôže vstúpiť do likvidácie.
Výmaz prostredníctvom konkurzného konania
Návrh na vyhlásenie konkurzu spoločnosti musí štatutárny orgán podať v prípade, ak je spoločnosť v úpadku. To znamená, že buď voči spoločnosti smerujú aspoň dve pohľadávky rôznych veriteľov, od ktorých splatnosti uplynulo viac ako 30 dní alebo hodnota splatných záväzkov spoločnosti presahuje hodnotu majetku spoločnosti.
Ak by spoločnosť evidovala majetok aspoň v hodnote 5.000,- €, tak súd vyhlási na spoločnosť konkurz. V opačnom prípade vydá súd uznesenie o zastavení konkurzného konania pre nedostatok majetku (nakoľko nemožno pokryť ani trovy konkurzného správcu), a následne automaticky vykoná výmaz spoločnosti z registra.
Úlohou konkurzu je pod dohľadom správcu konkurznej podstaty speňaženie majetku dlžníka a uhradenie záväzkov veriteľov, ktorí sa uspokojujú pomerne.
Reštrukturalizácia
V prípade, že firma je životaschopná, len sa z určitých dôvodov dostala do platobnej neschopnosti, zákon umožňuje reštrukturalizáciu. Cieľom reštrukturalizácie je postaviť firmu opäť na nohy a dosiahnuť jej normálne fungovanie.
Ak dlžníkovi, teda firme, ktorá sa dostala do finančných problémov, hrozí úpadok, alebo je v úpadku, môže poveriť správcu vypracovaním reštrukturalizačného posudku na účely zistenia, či sú splnené predpoklady na jej reštrukturalizáciu.
Účelom reštrukturalizácie je popri snahe o čo najrýchlejšie uspokojenie veriteľov v čo najväčšom rozsahu predovšetkým snaha o zachovanie prevádzky podniku dlžníka alebo jeho časti.
Likvidačný konkurz
Likvidačný konkurz má rovnaké predpoklady ako výmaz prostredníctvom konkurzného konania, avšak s tým rozdielom, že majetok spoločnosti postačuje na predpokladané náklady konkurzu. Likvidačný konkurz prichádza do úvahy v situácii, kedy spoločnosť nemá majetok avšak má záväzky, záväzky presahujú majetok spoločnosti, alebo nastali problémy spoločnosti s likviditou pri zachovaní ekonomickej činnosti.
Fúzie
Spoločnosti môžu zvýšiť svoju konkurencieschopnosť a rozšíriť svoje činnosti doma aj v zahraničí aj prostredníctvom nadobudnutia inej spoločnosti. Nadobudnutie možno uskutočniť niekoľkými spôsobmi:
- predložením ponuky na prevzatie spoločnosti kótovanej na burze,
- nadobudnutím väčšiny alebo kontrolného podielu akcií spoločnosti kótovanej na burze,
- nakúpením akcií spoločnosti po dohode s jej akcionármi,
- fúziou s inou spoločnosťou – zlúčenie dvoch alebo viacerých spoločností pod jedného vlastníka.
Fúzia predstavuje najmenej nákladný spôsob rozšírenia spoločnosti, keďže postupy fúzie nevyžadujú hotovostnú platbu za aktíva prevedené z prevzatej do preberajúcej spoločnosti.
Výmaz prostredníctvom zrušenia spoločnosti bez likvidácie
Zrušenie obchodnej spoločnosti je možné viacerými spôsobmi. Jednou z nich je aj zrušenie obchodnej spoločnosti bez likvidácie nazývané aj dobrovoľné zrušenie obchodnej spoločnosti. Zrušenie spoločnosti bez likvidácie je možné len ak: imanie spoločnosti prechádza na právneho nástupcu; spoločnosť nemá žiaden majetok; ide o dobrovoľné zrušenie spoločnosti zlúčením, splynutím a rozdelením.
Vo všeobecnosti poznáme tri základné formy dobrovoľného zrušenia obchodnej spoločnosti bez likvidácie a to: zlúčenie, splynutie, rozdelenie.
Podmienkou pri zlúčení, splynutí a rozdelení je, aby zanikajúca spoločnosť a aj nástupnícka spoločnosť mali rovnakú právnu formu.
Potrebné doklady
- Výpis z obchodného registra
- Spoločenská zmluva alebo zakladateľská listina s dodatkami
- Občiansky preukaz
- Aktuálna účtovná závierka (súvaha, výkaz ziskov a strát)
- Zoznam záväzkov a pohľadávok (IČO, adresa, čiastka, dôvod vzniku)
- Zoznam nehnuteľného, hnuteľného majetku, licencií, patentov a iných práv
- Zoznam úverov, leasingov, zamestnancov a záväzkov voči nim
- Súpis vedených súdnych sporov, exekúcií a pod.
- Účasti v iných spoločnostiach
- Nájomné zmluvy
Postup
- 1. Pošlite nám email s požiadavkou, zavolajte nám alebo si dohodnite osobné stretnutie.
- 2. Obdržíte zoznam údajov, ktoré potrebujeme k príprave dokumentov.
- 3. Po obdržaní podkladov pripravíme všetky dokumenty, ktoré podpíšete.